Strona główna | Mapa serwisu | English version
 
                                                                                                                               




            SZKOŁA PODSTAWOWA            
  IM. MIESZKA I W LEDNOGÓRZE      

 

      Tutaj, gdzie rosną stare drzewa; tu, gdzie Piastowski przebiega szlak- wśród pięknych jezior jest  
       nasza szkoła- codziennie życia uczy nas...
 
  
                   
Jak się uczyć
Dla rodziców > Warto poczytać > Jak się uczyć
Co może pomóc, aby uczyć się skuteczniej? Być może te kilka wskazówek pomoże Waszemu dziecku uczyć się lepiej.


Przed przystąpieniem do nauki dokładnie zaplanuj sobie czego będziesz się uczyć i jaki zakres materiału chcesz opanować. Jest to bardzo istotny czynnik pozwalający utrzymać wysoką motywację. Dzięki wytycznym, które sam sobie nakreśliłeś będziesz mógł kontrolować swoje postępy i w każdym momencie będziesz wiedział na czym stoisz. Możesz obok każdego podpunktu narysować okienko w którym będziesz stawiać krzyżyk po opanowaniu tej części materiału.

Masz już opracowany plan. Siadasz więc do biurka i próbujesz „zainstalować” zeszyt pomiędzy stertą czasopism, trzema pustymi puszkami po pepsi, prawie-pustą paczką zeszłotygodniowych chipsów i dwoma ogryzkami z jabłek. Przesadziłem? Może trochę. Tak czy inaczej przed przystąpieniem do nauki należy dokładnie uprzątnąć miejsce pracy i dostosować je do potrzeb.
Po pierwsze: sprzątasz z biurka niepotrzebne przedmioty.
Po drugie umieszczasz na nim WSZYSTKO co ci będzie potrzebne w trakcie nauki. Na to kładę szczególny nacisk ponieważ wstając co chwila od biurka w celu poszukiwania zbioru zadań, tablic, kalkulatora czy podręcznika DEKONCENTRUJESZ SIĘ. A mózg ma to do siebie, że chwila dekoncentracji wystarcza mu żeby zasypać Cię lawiną chaotycznych myśli, które skutecznie ułatwią zapomnienie tego, co przed chwilą przeczytała(e)ś.

Po trzecie: zadbaj o prawidłowe oświetlenie miejsca pracy. Nie za jasne, nie za ciemne. Bez rażących kontrastów z otoczeniem.
I wreszcie po czwarte i ostatnie: przygotuj sobie odpowiednio siedzenie. Bardzo ważna jest pozycja, w której się uczysz. Być może najwygodniej Ci wziąć książkę, położyć się na łóżku i czytać, ale uwierz mi: efekty będą mierne. Załóżmy, optymistycznie, że nie zaśniesz z podręcznikiem w ręku... W pozycji leżącej, jeżeli nie leżysz płasko na wznak, krew ma utrudniony dostęp do mózgu przez co ograniczone zostają Twoje zdolności intelektualne. A tylko odpowiednio dotleniony mózg może pracować na najwyższych obrotach. Dlatego do nauki (również do jakiejkolwiek innej pracy umysłowej) wybierz krzesło dość twarde, dopasowane do Twojego wzrostu. Krzesło, nie fotel. A w trakcie uczenia się zachowuj prosty kręgosłup. Zapewni do dobry przepływ krwi do mózgu i odpowiednie dotlenienie tego biologicznego komputera.

Zdaję sobie sprawę, że oczekujesz konkretów, ale te kwestie są naprawdę bardzo ważne. Wszystkie te czynniki przygotowawcze są gruntem do KONCENTRACJI. To jest ostatni i bodaj najważniejszy czynnik, o którym wspomnę przed właściwym kursem.

Koncentracja jest kluczową sprawą w każdej dziedzinie życia. Bez odpowiedniej koncentracji nie napiszesz sprawdzianu, sportowiec nie wygra zawodów, lekarz nie przeprowadzi operacji, a nawet nie poprowadzisz zwyczajnej rozmowy z jakąkolwiek osobą. Szczęśliwi Ci którzy nie muszą się uczyć tej sztuki, bo mają ją wrodzoną. Ludzie tacy mają łatwiej w życiu, żyją chwilą, tym co jest teraz, a nie tym co było lub będzie, łatwo nawiązują przyjaźnie i kontakty towarzyskie. Zazwyczaj nie mają także problemów z nauką. Jednak koncentracji można się nauczyć. Można ją wyćwiczyć do granic absurdu, czego dowodzą wyczyny przeróżnych mistyków i joginów. Do czego zmierzam?

Otóż, nie możesz przystąpić do nauki mając w głowie mętlik. Film który niedługo będzie w telewizji, plany na ferie itd. Tego typu myśli skutecznie zabiją Twoją koncentrację. Nie możesz uczyć się dajmy na to równań różniczkowych jednocześnie myśląc „jak to fanie będzie w lutym kiedy pojadę do „Zakopca” poszaleć na „boazerii”!”. Jeżeli masz jakieś sprawy do załatwienia – załatw je zanim zaczniesz się uczyć. Jeżeli masz coś do przemyślenia – przemyśl to. Jeżeli jesteś w dołku przestać myśleć o tym, co Cię gryzie (pomocne może być jedno z ćwiczeń relaksująco-wyciszających, które podaje w dalszej części artykułu).

Dopiero będąc wyciszonym, wolnym od myśli i skupionym na temacie możesz przystąpić do pracy. Nie daj się zdekoncentrować! Jeżeli ktoś Ci przeszkadza wytłumacz mu, że się uczysz i nie masz czasu. Jeżeli wracają uporczywe myśli to znaczy, że nie dość mocno się koncentrujesz. Ale nie przejmuj się. Pozwól by odpłynęły. Świadomie, w myślach odsuń je od siebie i „popatrz” jak przemijają.

Pamiętaj: KONCENTRACJA TO KLUCZ DO SUKCESU!

Szkoła Podstawowa im. Mieszka I Lednogóra 40A 62-261 Lednogóra 61 427 59 39